Jedną z pozycji w Sports Bar jest NINE’s Trophy Bar – puchar z kranikiem, który służy przygotowaniu naszych autorskich drinków.
To właśnie przy jego realizacji nawiązaliśmy współpracę z Sygnis S.A., firmą deeptech realizującą hardware’owe projekty z zakresu R&D, ale również posiadającą sztab wyspecjalizowanych inżynierów, którzy służą konstruktorskim sznytem i pomysłem w realizacjach takich, jak nasz wspomniany Trophy Bar.
Od briefu do realizacji, czyli słów kilka o współpracy
W tym przypadku otrzymaliśmy już gotowy pomysł, z którym przyszło nam się zmierzyć. Oczywiście, nie jest to nic trudnego, gdy mamy do czynienia z zespołem ekspertów, którzy każde wyzwanie przyjmują z otwartymi rękami. Projektem zajął się jeden z naszych specjalistów druku 3D w towarzystwie Działu Wzorniczego.
Po przejściu etapu briefu mogliśmy jasno określić cel wykonywanej przez nas usługi – naszym zadaniem było opracowanie konstrukcji naczynia barowego, w tym przypadku pucharu z dozownikiem, tak, aby spełniał funkcje barmańskie. Jak to miało działać?
Jak to miało działać?
W skrócie – puchar służy jako atrakcja przy spotkaniach grupowych. Barman miesza w naczyniu drink, który kolejno każdy z gości może samodzielnie nalewać do szklanki przy użyciu dozownika w formie przymocowanego kranu.
Cel projektu był jasny. W tym przypadku produkt w postaci pucharu dostarczał nam Zamawiający, a do wykonania mieliśmy 10 sztuk wspominanego naczynia.
Mając na uwadze użytkowe i gastronomiczne przeznaczenie, wyznaczyliśmy cztery konkretne funkcje, które naczynie barowe powinno spełniać:
- NIEPRZEPUSZCZALNOŚĆ – konstrukcja łącząca puchar z kranem powinna być szczelna;
- BEZPIECZEŃSTWO – wykorzystane materiały będące w styku z płynami powinny być bezpieczne ze względu na wykorzystanie naczynia w gastronomii;
- WYTRZYMAŁOŚĆ – wykorzystane materiały powinny być odporne na procesy związane z pracą w środowisku gastronomicznym. Naczynie ze względu na swoją funkcję będzie przechodzić ciągły proces mycia w zmywarce oraz wyparzania;
- ESTETYCZNE WYKOŃCZENIE – mamy do czynienia z gadżetem, którego zadaniem jest wpasowanie się w estetyczny wygląd baru, dlatego samo wykończenie powinno być dopracowane i jakościowe.
Etapy realizacji zamówienia
Po skonkretyzowaniu funkcji mogliśmy przejść do pierwszego etapu realizacji, czyli wykonania prototypu. Ten etap rozpoczęliśmy od wyboru dwóch odpowiednich do proporcji pucharu kranów, do których zaprojektowaliśmy odpowiedniej wielkości otwór oraz kolejno element łączący naczynie z kranem. Kran został połączony z naczyniem przy wykorzystaniu wydrukowanego z PLA elementu oraz finalnie przytwierdzony przy wykorzystaniu trzech śrub. Tak powstały dwa prototypy, które mogliśmy zaprezentować Zamawiającemu. Zamawiający miał dokonać wyboru pomiędzy różnymi opcjami wpływającymi głównie na walor estetyczny.
Po otrzymanym wyborze mogliśmy przystąpić do kolejnego etapu, czyli opracowania technicznego konstrukcji. Tu musieliśmy się zmierzyć z doborem odpowiedniego materiału do wypełnienia zaprojektowanego elementu łączącego naczynie z kranem. Wiedzieliśmy, że musimy z uwagą dobierać wszystkie wykorzystywane w procesie realizacji środki, nie tylko ze względu na przeznaczenie naczynia w gastronomii, ale również farbę, którą pokryty był dostarczony przez Zamawiającego produkt. Pracując na gotowym naczyniu wykonaliśmy najpierw szereg testów na wypadek, np. ubrudzenia pucharu. Okazało się, że pokrywająca naczynie farba wchodzi w reakcję z niektórymi substancjami. Ta czynność okazała się niezbędna przy wykonywaniu kolejno 10 identycznych zamówień. Bogatsi o taka wiedzę mogliśmy przejść do następnych czynności.
Do wypełnienia przestrzeni między zaprojektowanym i wydrukowanym przez nas elementem wykorzystaliśmy odpowiedni silikon atestowany do stosowania z żywnością, oraz odporny na procesy związane z pracą w gastronomii takie, jak częste mycie i wyparzanie naczynia. Wydrukowany przez nas element z materiału PLA został przemyślany tak, aby nie miał bezpośredniego kontaktu ze znajdującą się w naczyniu zawartością. Również śruby, przy użyciu których ustabilizowaliśmy konstrukcję, zostały zabezpieczone, uniemożliwiając w jakikolwiek sposób zranienie się o ich krawędzie. Uszczelnienie konstrukcji musiało być funkcjonalne i estetyczne, czym zajął się nasz inżynier.
Po sprawdzeniu szczelności wykonanej konstrukcji przeszliśmy do wykończenia, czyli pokrycia wnętrza pucharu farbą. W tym celu wykorzystaliśmy specjalną dwuskładnikową farbę do stosowania z napojami alkoholowymi, używanej na przykład do zabezpieczania kadzi na wino. Cały proces realizacji zajął naszemu zespołowi dwa tygodnie.
Podsumowanie
– 2 prototypy
– 4 etapy produkcyjne
– wiele godzin pracy naszych inżynierów
– zaangażowanie ambitnych specjalistów najwyższej klasy
– niezwykła dbałość o szczegóły
– satysfakcja i zadowolenie klienta
Wykonany przez nas puchar jest charakterystycznym elementem NINE’s Restaurant & Sports Bar. Stanowi świetne dopełnienie sportowego wystroju lokalu i podkreśla walory integracji tak bardzo ważne przy rozgrywkach sportowych. Z marketingowego punktu widzenia stanowi ciekawą konkurencję dla „piwnych wież”, tak często pojawiających się w barach sportowych.
Cieszymy się, że mogliśmy podjąć się kolejnego ciekawego wyzwania. Nie boimy się żadnych zadań i możemy śmiało powiedzieć, że sprostamy każdemu zamówieniu, szczególnie takiemu, przy którym musimy wykazać się konstruktorskim sznytem i pomysłowością.
Na koniec zachęcamy do odwiedzenia NINE’s Restaurant & Sports Bar i spróbowania rewelacyjnych drinków z pucharów, które mieliśmy okazję współtworzyć.